
A címke és a tanúsító rendszer története
Az osztrák öko-címkét 1990-ben a Mező- és Erdőgazdálkodási, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (Bundesministerium für Land- und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft – BMFLUW, a továbbiakban: Minisztérium) kezdeményezésére alapították.
A címkét Friedensreich Hundertwasser tervezte amelynek mind a színes, mind a fekete-fehér változatai védjegyoltalom alatt állnak. A címke szimbolikusan ötvözi a föld, a víz, a levegő és a természet kapcsolatát: középpontban a Föld, melyet beborítanak a színes fák és a felirat Umweltzeichen (környezetbarát védjegy).
Az öko-címkével megjelölt termékek a teljes életciklusuk (erőforrásfelhasználás, gyártás, használat, hulladékká válás) során „kíméletesen” fogyasztják a szűkösen rendelkezésre álló természeti erőforrásokat. Ezek a termékek egy felülvizsgálaton esnek át, ahol szigorú minőségi és környezeti kritériumoknak kell megfelelniük. A független vizsgálóintézmények szakvéleménye alapján az öko-címkével jelölt termékek magas minőségi és környezetvédelmi követelményeket teljesítenek.
Minősítési feltételrendszerek kidolgozása
1. Környezetpolitikai okokból, cégek, szervezetek kezdeményezésére, javaslataira a különböző termékcsoportok feltételrendszereiről a Minisztérium egy előzetes tanulmányt készít a termékcsoportok kidolgozására. 2. A tervezet átkerül az Öko-címke Tanácsadó Testülethez („Beirat Umweltzeichen”), majd javaslataival kibővülve újra a Minisztériumhoz, mely megállapítja, hogy a következő munkaperiódusban mely feltételrendszerek kerüljenek kidolgozásra. 3. A döntéshez segítséget nyújt az előzetes tanulmány, mely a következőket tartalmazza:
- A vizsgált termékek környezeti problémái.
- Speciális termékjellemzők (mennyiség, forgalmazás, előállítási mód…)
- A lehetséges termékcsoportok
- Optimális esetben a környezetterhelés mértéke
- A várható címkehasználók száma
4. A termékcsoportok kidolgozása a tanulmányban leírtak segítségével történik egy arra kijelölt szakbizottságban. A bizottság a Fogyasztótájékoztatási Egyesület (Verein für Konsumenteninformation – VKI) vezetésével működik, munkájában részt vesznek a konkrét szakma képviselői, különböző környezetvédelmi szervezetek, a Minisztérium szakmai apparátusa és a Környezetvédelmi Iroda (Umweltbundesamt - UBA). 5. A kidolgozásnál felhasználják az EU öko-címke meglévő kritériumait, átveszik az EU dokumentumok anyagait, és bizonyos termékeknél a teljes tartalmi megegyezőség is előfordulhat. 6. Mindezek után történik a termékcsoportok előterjesztése, figyelembe véve a szakbizottság ajánlását, a „Beirat Umweltzeichen” szervhez, és ha az illetékes Ügyosztály szakmai állásfoglalását megadja, akkor a Minisztérium kihirdeti az új feltételrendszert.
Pályázás és védjegyhasználati szabályok
Az osztrák öko-címke kérelmezője lehet természetes vagy jogi személy, feltéve, hogy a gyártó- vagy forgalmazási helye az EU-n belül van. Jelenleg 44 termékkategóriában lehet pályázni a védjegy elnyerésére. 1. A megszerzésére irányuló kérelmet a Fogyasztótájékoztatási Egyesülethez (Verein für Konsumenteninformation – VKI) kell benyújtani. A kérelmező vállalatok egy független, képesített vizsgálóállomást kérnek fel termékeik, illetve szolgáltatásaik felülvizsgálására.
A kérelemhez csatolni kell:
- A cég neve, székhelye és a gyártóhely címe
- A működési engedély fénymásolata
- A termék elnevezése, leírása
- Leírni, hogy milyen módon és hol lenne feltüntetve az öko-címke
- Dokumentumokkal bizonyítani, hogy a termék, szolgáltatás a jogi előírásoknak (a vonatkozó biztonsági, egészségügyi, címkehasználati… előírásoknak) megfelel. A technikai színvonal pedig legalább az akkori technika állását teljesíti.
- Hiteles dokumentumokkal bizonyítani, hogy a termék, szolgáltatás kielégíti a gyártó ország hatályos környezetvédelmi előírásait
- Szakvélemény benyújtása, hogy a termék, szolgáltatás a termékcsoportok követelményeit teljesíti
2. Ha a termék teljesíti az előírt kritériumokat, akkor a Minisztérium egy 1 éves címkehasználati szerződést köt a vállalattal. A szerződés tartalmazza a címkét használó jogait és kötelezettségeit, különösen a kritériumok betartását és a reklámozási feltételeket. További szabályozás, hogy a Minisztérium átmenetileg vagy tartósan tilthatja a címkehasználat kiadását, pl. téves vizsgálati vélemény, vagy szerződésellenes magatartás esetén. 3. A vállalat befizeti az éves címkehasználati díjat a Környezetgazdálkodási Műszaki Iroda (Technisches Büro HAUER Umweltwirtschaft – TBH) részére. A díj a megjelölt termék éves forgalmi adatai alapján kerül meghatározásra.
A különböző szakmákra kiadhatnak speciális szabályokat is. A Minisztérium figyelembe veszi az adott termék sajátosságait, és ez alapján dolgozza ki a díjfizetési konstrukciót.
A címkehasználat meghosszabbítását leghamarabb 6, legkésőbb 2 hónappal kezdeményezhetik a lejárat előtt. Ha a feltételrendszerben nem történt változás, akkor újabb egy évvel meghosszabbítja a szerződést a Minisztérium, anélkül, hogy felülvizsgálnák azt (Természetesen az éves díj megfizetése mellett). A szerződő fél kötelezettsége ez esetben, hogy a kérdéses terméken, vagy szolgáltatáson az utolsó felülvizsgálat óta változás nem történt. Ha változás történt, akkor a változott paraméterekről szakvéleményt kell kérni, hogy megfelelnek-e a feltételrendszereknek.
Minden 3. évben kötelező egy új szakvélemény készíttetése.
A kritériumok betartását egy független szerv ellenőrzi, és bizonyos időközönként a felülvizsgálatot is elvégzi. Ha megállapítják, hogy az előírásokat megszegték, vagy visszaéltek a jelhasználattal, akkor a Minisztérium a címkehasználatot tartósan vagy törvényes állapot visszaállításáig megvonhatja. Sőt a védjegy- és a versenytörvény előírása alapján (pl.: tisztességtelen piaci magatartás) eljárást is kezdeményezhet.
A címkehasználat átmeneti tiltásához vezethet:
- A termék, szolgáltatás már nem teljesíti az feltételrendszer követelményeit
- A kérelemhez csatolt dokumentumok tévesek vagy hamisak voltak
- A kérelemben ismertetett anyagtartalom téves volt
- Az öko-címke használata visszaéléshez vezet (pl.: reklámokban), más termékekre, szolgáltatásokra használják
- A címkehasználati díjat nem fizették ki teljesen
- Az ellenőrzést tudatosan akadályozták, késleltették
http://www.umweltzeichen.at/
|