
A tanúsító rendszer története, szervezete
A francia öko-címke kidolgozása még 1989-ben kezdődött el, de a kezdeti nehézségek miatt csak 1992-ben kezdte el működését. Ma az EU tagországok közül Franciaország az egyik legaktívabb ország az öko-címkézés területén. Külön jogszabály Franciaországban nincs a környezetbarát címkézésre vonatkozóan. Az NF Environnement Mark legfőbb adminisztratív testülete és egyben annak tulajdonosa is, az AFNOR (Association Française de Normalisation) a Francia Szabványügyi Testület.
Az NF Environnement Mark öko-címkézési rendszerben a Környezeti Címkézési Bizottság (Conité Francois des Ecolabels, CFE) fő feladata a minősítési feltételek meghatározása. A Környezeti Címkézési Bizottság tagjai az ipar, a kereskedelem szakértői, a fogyasztói és környezetvédő szervezetek képviselői, az Ipari Minisztérium, a Környezetvédelmi Minisztérium, a fogyasztóvédelmi minisztérium képviselője, valamint a Tudományos Tanács, az ADEM (Környezetvédelmi és Energiaügyi Ügynökség) és az AFNOR képviselője.
A francia öko-címke rendszerben a Francia Szabványügyi Társaság (az AFNOR) bírálja el a pályázatokat, dolgozza ki a feltételrendszer tervezeteket, köti meg a védjegyhasználati szerződéseket valmint ellenőrzi a védjegyhasználatot. Az AFNOR kéri fel a Tanúsító Bizottság tagjait, melynak feladata a rendszer működésének felügyelete. A Tanúsító Bizottság a védjegyhasználók, a fogyasztóvédelmi szervezetek, a nemzeti védjegy rendszert felügyelő szervezet, a környezetvédelemi, ipari, és kereskedelemi szervezetek, valamint a kormány képviselőiből áll. A Tanúsító Bizottság Titkárságát az AFNOR biztosítja.
Minősítési feltételek
Új termékcsoport bevonására bárki tehet javaslatot. A javaslatot a Tanúsító Bizottság véleményezi és továbbítja a Környezeti Címkézési Bizottságnak. A CFE dönt a termékcsoport elfogadásáról vagy elutasításáról. A háttérismertető tanulmány elkészítését az AFNOR Titkárság koordinálja és a munkában részt vesz az ADEM valamint az érdekelt vállalat(-ok) is. A CFE megvizsgálja a tanulmányt és ajánlásokat tesz a kidolgozandó feltételrendszerre vonatkozóan. A feltételrendszer tervezetének kidolgozását az AFNOR Titkárság koordinálja, a munka során egyeztetnek az ipar, a kereskedelem, a fogyasztók, a környezetvédő szervezetek, valamint az ADEM képviselőjével.
A tervezetet a CFE elé terjesztik, aki dönt az elfogadásról vagy elutasításról. Kedvező döntés esetén az AFNOR Titkárság közzé teszi az új feltételrendszert a Journal Officiel-ben. Az adott feltételrendszerre ezután lehet pályázni. A feltételrendszereket általában háromévente felülvizsgálják, de a technológiai fejlődést szemelőt tartva az átvizsgálásra korábban is sor kerülhet.
Pályázás és védjegyhasználati szabályok
Pályázatot csak a kihirdetett minősítési feltételrendszerre lehet beadni. A pályázónak az adatlap mellé a feltételek teljesülését igazoló dokumentumokat is csatolni kell. A pályázó a pályázat benyújtásakor az eljárási díjat is köteles befizetni. A továbbiakban szintén a pályázót vagy védjegyhasználót terhelik a pályázat értékelésével és a védjegyhasználat hosszabításával kapcsolatos helyszíni szemlék költésgei is. Az éves védjegyhasználati díjat a védjeggyel ellátott terék éves forgalma alapján állapítják meg.
A benyújtott pályázatokat értékelését az AFNOR szakértője végzi és szükség esetén, a különböző témakörökhöz szakértőket is bevonnak az értékelésbe. Kedvező döntés esetén az AFNOR Titkárság vezetője védjegyhasználati szerződést köt a pályázóval, aki csak ezekután jogosult az NF Environnement Mark öko-címke használatára.
A Titkárság – védjegyhasználat ellenőrzési joga alapján – meghatározatlan időközönként ellenőrzheti a védjegyhasználót. Az ellenőrzés a védjegyhasználóval előre egyeztetett időben és módon történik. Szabálytalanság vagy visszaélés esetén a védjegyhasználati jog felfüggeszthető vagy visszavonható.
http://www.marque-nf.com
|