A címke és a tanúsító rendszer története
1989 őszén a skandináv államokban működő Északi Miniszterek Tanácsa (Nordic Council of Ministers) vezette be az egész északi régióra (Norvégia, Svédország, Finnország, Izland és Dánia) érvényes Nordic Swan (magyarul: Északi Hattyú) elnevezésű öko-címkézési rendszert. Ez a rendszer volt az első, több nemzetet is magába foglaló öko-címkézési rendszer. A Nordic Swan létrehozásának egyik fő célja az öko-címkék egyre bővülő választékából adódó zűrzavar megszüntetése, a címkézési rendszerek harmonizációja volt.
A Nordic Swan öko-címkézési rendszerben a nemzeti illetékes testületek látják el az adminisztratív teendőket, melyeket az Északi Öko-címkézési Testület (Nordic Ecolabelling Board) koordinál.
Norvégiában a nemzeti illetékes testület, mint alapítvány működik, míg Svédországban, Finnországban, és Dániában az öko-címkézési testületek a nemzeti szabványügyi hivatal részeként működnek. Izlandon a program a Környezetvédelmi Minisztérium keretein belül folytatja tevékenységét.
A Nordic Swan öko-címke egy repülő hattyút szimbolizáló embléma, melyhez kiegészítő szövegek kapcsolódnak. A kör alakú címke felső peremén az "északi környezetvédelmi címke" felirat látható az adott országnak megfelelő nyelven. A címke alatt található felirat szövegét a termékre vonatkozó feltételrendszer írja elő. A Nordic Swan öko-címkézési rendelet előírása alapján a feliratnak fekete, a címkének padig fehér és zöld (bizonyos esetekben fekete-fehér) színűnek kell lennie.
Minősítési feltételek
A Nordic Swan öko-címke feltételrendszerét máig több, mint 60 termékcsoportra kidolgozták ki és kb. 670 termék szerezte meg az megkülönböztető jelzést.
Új minősítési feltételrendszerek kidolgozására minden érdekelt fél javaslatot tehet. A javaslatokat a nemzeti testületek regisztrálják és jelentik a testület vezetőségi ülésének. Az illetékes nemzeti testület értékeli és rangsorolja a beérkezett javaslatokat.
A rangsor alapján az Északi Öko-címkézési Testület választja ki a termékcsoportot és dönti el, hogy mely tagország testületét bízza meg az előkészítő tanulmány elkészítésével. A tanulmány elkészítésében minden tagország képviselője részt vesz.
A tanulmány a következő kérdésekre tér ki:
- a termékkel kapcsolatos környezet hatások és elérhető környezeti javulás;
- a fogyasztói igények és érdekek érvényesítése;
- a termék és annak piacának elemzése;
- a termelők, forgalmazók érdekei/motiválása az öko-címke használatára;
- a kidolgozandó feltételrendszerek kulcs követelményei;
- összefoglalás (javaslat követelmények kidolgozására, a termékcsoport pontos behatárolása és meghatározása).
Az Északi Öko-címkézési Testület egy szakértői csoportot nevez ki a nemzeti testületek segítésére a termékcsoportok kidolgozásában. A szakértői csoport az adott iparág, valamint fogyasztói és környezetvédelmi szervezetek képviselőiből áll.
Az elkészített kritérium-tervezetet átvizsgálásra megküldik az északi régió nemzeti öko-címkézési testületeinek.
A feltételrendszer-tervezetről szóló döntést a nemzeti illetékes testületek konszenzussal hozzák meg. A szervezetek kérhetik a feltételrendszer módosítását vagy elfogadhatják azt.
Módosítás esetén a témafelelős nemzeti illetékes testület beépíti a javaslatokat a rendszerbe.
A tervezet elfogadása esetén a témafelelős nemzeti testület pontosítja a feltételrendszert és eljuttatja a dokumentumokat a tagországok nemzeti testületeihez.
A feltételrendszerek általában három évig érvényesek, miután a változó technológiai feltételek és tudásanyag figyelembe vételével felülvizsgálják őket.
Pályázás és védjegyhasználati szabályok
A címke megszerzéséhez az északi régió tagországaiból származó pályázó az adott ország nemzeti illetékes testületéhez nyújtja be a pályázatát. A nem tagországból származó pályázó annak az országnak a nemzeti illetékes testületéhez nyújthatja be a pályázatát, ahol az adott feltételrendszert kidolgozták.
Pályázatot csak érvényes feltételrendszerrel rendelkező termékcsoportra lehet benyújtani. A pályázatnak alaki megkötése nincs. A pályázat egy általános kérdéseket tartalmazó adatlapból áll, melyhez a pályázó csatolja a feltételek teljesülését igazoló dokumentumokat. A feltételek teljesülését független laboratóriumokban vizsgálják.
Ha a termék megfelel az elvárt kritériumoknak, az adott ország illetékes testülete megadja az engedélyt a Nordic Swan öko-címke használatára.
A védjegy megszerzésével a gyártó jogosultságot szerez annak a többi tagországban történő használatára is, de azt csak külön regisztrációs díj ellenében használhatja az egyes tagországokban.
A védjegyhasználati jog érvényessége az adott kritérium érvényességi idejétől függ. Ha a kritériumokban változás történik, újabb pályázatot kell beadni. Ha a kritériumok érvényességét változtatás nélkül fogadják el nem szükséges újabb pályázat benyújtása.
A címkét a terméken és annak csomagolásán lehet feltüntetni. Minden egyes engedélyhez egy hatjegyű azonosító szám tartozik, amit a címkével együtt fel kell tüntetni.
A feltételek teljesülésének ellenőrzésére és az esetleges nem megfelelőségek feltárására az illetékes testület bizonyos időközönként helyszíni szemlét tarthat a védjegyhasználónál. Súlyos nem megfelelőségek vagy esetleges visszaélés esetén a védjegyhasználati jogot visszavonják.
További információ:
www.svanen.nu
www.sfs.fi/ymparist/index.html
|